W 1992 roku ukończyła studia na Oddziale Stomatologii Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Białymstoku. Od 1993 do 2004 roku pracowała w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej i Periodontologii Akademii Medycznej w Białymstoku na stanowisku adiunkta. W 1998 zdobyła specjalizację II stopnia z periodontologii, w 1996 roku obroniła pracę doktorską, zaś w 2005 rozprawę habilitacyjną. Tytuł profesora otrzymała w 2013 roku. Jest pierwszym kierownikiem Zakładu Chorób Przyzębia i Błony Śluzowej Jamy Ustnej UMB, który współorganizowała w 2005 roku.
Po studiach wiedzę zdobywała na licznych stażach i szkoleniach w Polsce, Europie i USA. Jest autorką ponad 140 publikacji naukowych i doniesień zjazdowych, za które była dziewięciokrotnie nagradzana przez Rektora Akademii Medycznej w Białymstoku i Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. Jest współautorką monografii „Periodontologiczno-implantologiczna chirurgia plastyczna”, za którą autorzy otrzymali nagrodę dydaktyczną Ministra Zdrowia oraz współautorem książek „Atlas prac protetycznych do pracy z pacjentem” a także "Leczenie zespołowe w implantologii. Ciągła wędrówka w poszukiwaniu spełnienia". Trzykrotnie była nagradzana prestiżową nagrodą „Tytani implantologii”. Od lat prowadzi kursy i wykłady w Polsce i za granicą, a od 2010 roku jest międzynarodowym wykładowcą European Federation of Periodontology. Wchodzi w skład zespołów redakcyjnych następujących czasopism: BMC Oral Health, Magazyn Stomatologiczny, e – Dentico i Stomatologia Estetyczna. Brała udział w wieloośrodkowych międzynarodowych projektach badawczych z zakresu periodontologii i implantologii. Od ponad 10 lat ściśle współpracuje z Zakładem Periodontologii Uniwersytetu Medycznego w Bernie. Najistotniejsze publikacje dotyczą badań z zakresu regeneracji tkanek przyzębia u pacjentów z zapaleniami przyzębia.
Ukończył studia na Akademii Medycznej w Białymstoku, gdzie w 1989r. uzyskał dyplom lekarza, a w 1992r. lekarza stomatologa. Po studiach przez 8 lat pracował w Zakładzie Protetyki Stomatologicznej jako asystent i adiunkt. Specjalista I stopnia ze stomatologii ogólnej, II stopnia z protetyki stomatologicznej. W 1996 roku obronił wyróżnioną pracę doktorską pt. "Badania wybranych funkcji granulocytów obojętnochłonnych (PMN) krwi obwodowej, składników dopełniacza i przeciwciał u osób ze stomatopatią protetyczną powikłaną kandydiazą". W 2013 roku na podstawie rozprawy „Ocena siły retencji wybranych rodzajów koron podwójnych” uzyskał stopień doktora habilitowanego.
Wiedzę zawodową zdobywał w kraju i za granicą: we Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i USA. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów i wystąpień na zjazdach oraz konferencjach krajowych i zagranicznych; monografii „Periodontologiczno-implantologiczna chirurgia plastyczna”, która ukazała się w 2010 roku i współautorem wydawnictw „Atlas prac protetycznych do pracy z pacjentem” oraz „Leczenie zespołowe w implantologii. Ciągła wędrówka w poszukiwaniu spełnienia”.
Za działalność naukową otrzymał szereg nagród, m.in. I i III nagrodę Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, trzykrotnie nagrodę Rektora Akademii Medycznej w Białymstoku. Monografia „Periodontologiczno-implantologiczna chirurgia plastyczna” została wyróżniona w 2011 roku nagrodą Ministra Zdrowia, a w 2012 roku ukazało się jej tłumaczenie na język rosyjski. Trzykrotny laureat prestiżowej nagrody Tytani Implantologii. Dr Jan Pietruski od 1999 roku prowadzi w Polsce i za granicą szkolenia dla stomatologów. Dotyczą one zagadnień związanych z protetyką stomatologiczną ze szczególnym uwzględnieniem dużych rekonstrukcji protetycznych, zaburzeń zwarcia i estetyki. Jest członkiem założycielem i prezydentem Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej, v-ce prezesem podlaskiego oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Implantologii Stomatologicznej, członkiem Podlaskiego Stowarzyszenia Stomatologów.
Studia na Oddziale Stomatologii Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Białymstoku, dyplom - 2003 rok.
W roku 2009 obroniła pracę doktorską pt.: „Ocena wpływu leczenia preparatem aprotyniny na przyzębie pacjentów z przewlekłym zapaleniem przyzębia ”, uzyskując tym samym stopień doktora nauk medycznych. W roku 2010 uzyskała specjalizację z protetyki stomatologicznej. Po ukończeniu studiów swą wiedzę poszerza uczestnicząc w licznych kursach krajowych i zagranicznych. Odbywała praktyki zagraniczne, głównie w Niemczech i USA. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Endodontycznego, Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej działającej w strukturach Międzynarodowej Federacji IFED. W praktyce zajmuje się głównie leczeniem endodontycznym, odbudową estetyczną zębów metodami bezpośrednimi oraz leczeniem protetycznym i implantoprotetycznym. Jest też współautorem podręcznika "Endodoncja krok po kroku".
Studia na Oddziale Stomatologii Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Białymstoku – dyplom 2002 rok.
Po uzyskaniu dyplomu pracowała w specjalistycznej praktyce prywatnej i w szkolnictwie otwartym. Przez kolejne trzy lata prowadziła własny gabinet stomatologiczny. W trakcie pracy zawodowej odbywała liczne szkolenia i kursy pogłębiające wiedzę z dziedziny stomatologii zachowawczej, protetyki, ortodoncji, implantologii i endodoncji.
Prowadzi badania naukowe nad zastosowaniem terapii fotodynamicznej w leczeniu chorób przyzębia.
Od 2007 roku specjalizuje się w odbudowie estetycznej zębów metodami bezpośrednimi i leczeniu endodontycznym oraz leczeniu ortodontycznym.