Dzień 1 – POSTĘPOWANIE Z TKANKAMI MIĘKKIMI
Zabiegi chirurgiczne krok po kroku:
- zarządzanie tkankami miękkimi
- anatomia podniebienia
- tętnica podniebienna
Kurs mikrochirurgii:
- pobieranie wolnego i uszypułowanego płata śluzówkowego do przeszczepu z podniebienia
- pobieranie wolnej i uszypułowanej podnabłonkowej tkanki łącznej do przeszczepu z podbniebienia oraz usuwanie gruczołów i tkanki tłuszczowej
- pobieranie materiału do przeszczepu łącznotkankowego z guza szczęki
Kształt płata
Płat dzielony
Płat pełny
Koronowe i wierzchołkowe przemieszczenie płata
Technika tunelowa w leczeniu recesji dziąsła
Techniki szycia i materiały szewne:
- podwójne szwy chirurgiczne
- przekładane szwy ciągłe
- modyfikowane szwy materacowe
- szwy odciążające
Informacje o strukturach anatomicznych mających strategicznie ważne znaczenie w implantologii i chirurgii jamy ustnej:
- nerw językowy, podbródkowy, zębodołowy dolny
- tętnica twarzowa, podjęzykowa, podbródkowa, podniebienna.
Dzień 2 - POSTĘPOWANIE Z TKANKAMI TWARDYMI
Podniesienie dna zatoki szczękowej techniką zamkniętą oraz zmodyfikowaną techniką dostępu bocznego.
Augmentacja dna zatoki szczękowej z implantacją i szyciem.
Implantacja z augmentacją boczną (wertykalna).
Ekstrakcja z zachowaniem wyrostka zębodołowego a ekstrakcja z natychmiastową implantacją.
Implantacja natychmiastowa dwufazowa a jednofazowa (z natychmiastowym obciążeniem implantu).
Implantacja z rozszerzaniem i rozszczepianiem wyrostka kostnego.
Przygotowanie tkanki tłuszczowej z poduszek Bichata do zamknięcia przetoki ustno-zatokowej.
Pobieranie kości z okolicy zatrzonowcowej i przenoszenie jej do innych obszarów.
Implantacja w żuchwie i szczęce.
Ukończył Śląską Akademię Medyczną w 1999 roku. Po odbyciu stażu podyplomowego podjął pracę na stanowisku asystenta w klinice Chirurgii Szczękowo-Twarzowej. W 2002 roku uzyskał tytuł doktora nauk medycznych, a tematem jego badań była ocena reakcji tkanek żywego organizmu na implantację materiałów stosowanych do produkcji implantów. W 2009 roku uzyskał tytuł specjalisty chirurgii szczękowo-twarzowej i kontynuował pracę w Klinice Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego do roku 2011. W międzyczasie, tj. w 2009 roku uzyskał tytuł Eksperta ds. Implantologii Stomatologicznej PSI (Polskie Stowarzyszenie Implantologiczne), Expert in Oral Implantology DGOI (Deutsche Gesellschaft fur Orale Implantologie), Diplomate in Oral Implantology ICOI (International Congress of Oral Implantologists). W 2009 roku ukończył z powodzeniem prestiżowe szkolenie implantologiczne na Uniwersytecie J.W Goethe we Frankfurcie nad Menem. Następnie podjął studia podyplomowe na tymże uniwersytecie, których tematem było leczenie z zastosowaniem implantów zębowych. Studia te ukończył w 2012 uzyskując tytuł Master of Science in Oral Implantology. Podczas pracy w Śląskim Uniwersytecie Medycznym został nagrodzony nagrodą Rektora SUM I stopnia za cykl badań nad biomateriałami stosowanymi w implantologii. Stale rozwija swoje umiejętności terapeutyczne w dziedzinie implantologii biorąc udział międzynarodowych szkoleniach i warsztatach organizowanych przez liderów światowej implantologii. Głównym kierunkiem jego rozwoju jest poznawanie jak najmniej inwazyjnych, a zarazem przewidywalnych metod regeneracji tkanek celem uzyskania optymalnego, długotrwałego efektu estetycznego oraz leczenie powikłań po wcześniejszym, nieudanym leczeniu implantologicznym.
Magister periodontologii i terapii implantologicznej. Zastępca dyrektora i pełniący obowiązki dyrektora klinicznego na wydziale chirurgii jamy ustnej i implantologii Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie. W 2016 r. zdobył nagrodę Dentsply Ankylos Award za najlepszy chirurgiczny materiał wideo.
Główne zainteresowania: Złożona augmentacja kości, urazy zębów, implantacja natychmiastowa, zarządzanie tkankami miękkimi wokół implantów i zębów, plastyka – estetyczna chirurgia periodontologiczna, leczenie powikłań w chirurgii jamy ustnej, przypadki nagłe w stomatologii.